Artykuł sponsorowany

Ból pęcherza - jak sobie pomóc?

Ból pęcherza - jak sobie pomóc?

Ból pęcherza może być nie tylko nieprzyjemny, ale także alarmujący, zwłaszcza gdy pojawia się nagle i utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyn tego rodzaju dolegliwości może być wiele, a ich leczenie zależy od źródła problemu. Warto zatem poznać najczęstsze przyczyny bólu pęcherza oraz sposoby radzenia sobie z nim, aby móc skutecznie przeciwdziałać tym uciążliwym objawom.

Najczęstsze przyczyny bólu pęcherza

Ból pęcherza może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest spowodowany infekcją dróg moczowych (IDM), która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Inną częstą przyczyną jest zapalenie pęcherza moczowego, które może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Czasami ból pęcherza może być także spowodowany kamieniami nerkowymi, które mogą blokować drogi moczowe i powodować silne skurcze. U mężczyzn ból pęcherza może być również związany z problemami prostaty, takimi jak przerost gruczołu krokowego czy zapalenie prostaty. W niektórych przypadkach ból pęcherza może być także objawem chorób o podłożu neurologicznym, takich jak stwardnienie rozsiane czy zespół nadreaktywnego pęcherza.

Domowe sposoby na ból pęcherza

Jeśli ból pęcherza nie jest silny i nie utrzymuje się dłużej niż kilka dni, można spróbować leczyć go w domu. W przypadku infekcji dróg moczowych warto pić dużo wody, aby przepłukać układ moczowy i usunąć bakterie. Przydatne może być także stosowanie ciepłego okładu na okolicę podbrzusza, który może pomóc złagodzić ból. Warto również unikać kofeiny, alkoholu i pikantnych potraw, które mogą podrażniać pęcherz. W przypadku bólu spowodowanego kamieniami nerkowymi, można spróbować stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol. Jeśli podejrzewamy problemy z prostatą, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku gdy ból pęcherza utrzymuje się dłużej niż kilka dni, nasila się lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, dreszcze, nudności czy ból podczas oddawania moczu, należy udać się do lekarza np. urologa z Lidzbarka. Specjalista może zlecić badania diagnostyczne, takie jak badanie moczu czy ultrasonografię jamy brzusznej, aby ustalić przyczynę dolegliwości. W przypadku infekcji dróg moczowych lekarz może przepisać antybiotyki, które pomogą zwalczyć bakterie odpowiedzialne za infekcję. Jeśli ból pęcherza jest spowodowany kamieniami nerkowymi, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub zabiegowe w celu usunięcia kamieni.