Artykuł sponsorowany

Czym jest astygmatyzm i jak go leczyć?

Czym jest astygmatyzm i jak go leczyć?

Astygmatyzm to powszechnie występująca wada wzroku, która może wpłynąć na jakość życia osoby dotkniętej tym schorzeniem. Wady refrakcji, takie jak astygmatyzm, są spowodowane nieprawidłowym kształtem rogówki lub soczewki oka. W rezultacie obrazy na siatkówce oka są rozmyte, co prowadzi do nieostrości widzenia.

Przeczytaj również: Jakie są metody leczenia zeza u dzieci?

Przyczyny i objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm zwykle wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki, który jest bardziej wydłużony niż kulisty. Może być również spowodowany przez zmiany w kształcie soczewki oka. Astygmatyzm często występuje w połączeniu z innymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Objawy astygmatyzmu obejmują rozmyte widzenie na różnych odległościach, trudności z czytaniem małych druków oraz uczucie zmęczenia oczu.

Diagnoza astygmatyzmu opiera się na badaniu wzroku przeprowadzanym przez okulistę. Leczenie astygmatyzmu może obejmować noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub przeprowadzenie zabiegu laserowego. Okulary korekcyjne są najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem leczenia astygmatyzmu. W przypadku osób z Piotrkowa Trybunalskiego, warto zwrócić uwagę na ofertę miejscowych optyków, którzy mają w swojej ofercie okulary w Piotrkowie Trybunalskim.

Zaawansowane metody korekcji astygmatyzmu

W przypadku osób, które nie chcą nosić okularów lub soczewek kontaktowych, istnieje kilka innych opcji leczenia astygmatyzmu. Jedną z nich jest zabieg laserowy, taki jak LASIK czy PRK, który polega na zmianie kształtu rogówki w celu poprawy ostrości widzenia. Inny rodzaj leczenia to implantacja soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), która może być stosowana u pacjentów z zaawansowanym astygmatyzmem lub innymi problemami wzroku.

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, która może wpłynąć na jakość życia pacjenta. Istnieje wiele metod korekcji tej wady, począwszy od okularów korekcyjnych, przez soczewki kontaktowe, aż po zaawansowane zabiegi laserowe czy implantację soczewek wewnątrzgałkowych. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rekomendacji lekarza okulisty.