Artykuł sponsorowany

Dlaczego wybrać leasing samochodowy - Poradnik - Autoleasing PL

Dlaczego wybrać leasing samochodowy - Poradnik - Autoleasing PL

Leasing samochodowy zdobywa coraz większą popularność w Polsce, stając się atrakcyjną alternatywą dla kredytów bankowych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto wybrać leasing, jako formę finansowania zakupu auta. W tym artykule przedstawimy główne zalety leasingu, które sprawiają, że jest on coraz częściej wybierany przez polskich przedsiębiorców i osoby prywatne.

Korzyści podatkowe dla przedsiębiorców

Jednym z kluczowych powodów, dla których leasing jest atrakcyjny, są korzyści podatkowe dla przedsiębiorców. Leasing umożliwia odliczenie od podatku dochodowego części kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. W przypadku leasingu operacyjnego możliwe jest odliczenie pełnej kwoty rat leasingowych, natomiast w przypadku leasingu finansowego można odliczyć część odsetkową raty. Ponadto, koszty eksploatacji pojazdu, takie jak paliwo czy serwisowanie, również mogą być uwzględnione jako koszty uzyskania przychodu.

Elastyczność i dostosowanie do potrzeb klienta

Leasing daje klientom większą elastyczność niż kredyt bankowy. Warunki umowy leasingowej mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, takich jak długość umowy, wysokość raty czy rodzaj pojazdu. Dzięki temu przedsiębiorca może wybrać samochód, który najlepiej odpowiada jego potrzebom oraz zdecydować, czy chce go użytkować przez krótszy czy dłuższy okres czasu. Ponadto, leasing pozwala na wymianę samochodu na nowszy model po zakończeniu umowy, co jest szczególnie istotne w przypadku firm dbających o wizerunek.

Brak konieczności posiadania wkładu własnego

W przeciwieństwie do kredytów bankowych, leasing nie wymaga od klienta posiadania wkładu własnego. Oznacza to, że przedsiębiorca może zacząć korzystać z samochodu bez konieczności inwestowania własnych środków finansowych. Dla wielu firm jest to duże ułatwienie, ponieważ nie muszą one obciążać swojej płynności finansowej ani angażować kapitału w zakup pojazdu. W efekcie leasing pozwala na szybsze i łatwiejsze pozyskanie samochodu dla potrzeb firmy. Klienci mają możliwość wyboru między dwoma rodzajami leasingu – operacyjnym i finansowym. Leasing operacyjny polega na tym, że przedsiębiorca płaci za użytkowanie samochodu, a po zakończeniu umowy może go zwrócić lub wykupić. W przypadku leasingu finansowego klient płaci za samochód w ratach, a po zakończeniu umowy staje się jego właścicielem.