Artykuł sponsorowany

Dlaczego z wiekiem pogarsza się wzrok?

Dlaczego z wiekiem pogarsza się wzrok?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na percepcję otaczającego świata. Niestety, w miarę upływu lat nasze oczy ulegają zmianom, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości widzenia. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego z wiekiem pogarsza się wzrok, jakie są główne przyczyny tego zjawiska oraz jak można temu zapobiec.

Jakie zmiany zachodzą w naszych oczach wraz z wiekiem?

W miarę starzenia się organizmu, oczy również ulegają procesowi starzenia. Zmniejsza się elastyczność soczewki oraz mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu, co prowadzi do trudności w skupieniu wzroku na bliskich obiektach. Ponadto, z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego filmu łzowego, co może prowadzić do uczucia suchości i podrażnienia oczu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wzroku jest zmniejszenie liczby komórek fotoreceptorowych w siatkówce, odpowiedzialnych za odbiór światła i przekazywanie sygnałów do mózgu.

W przypadku osób, które zauważają pogorszenie wzroku na odległość, warto skorzystać z usług specjalistycznych salonów optycznych oferujących okulary do dali w Katowicach. Dzięki temu można uzyskać odpowiednio dobraną korekcję optyczną, która pozwoli na komfortowe widzenie na dłuższych dystansach. Ponadto, profesjonalne doradztwo i szeroki wybór oprawek sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto również pamiętać, że regularne badania wzroku pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń oczu, takich jak jaskra czy zaćma, które są częstszymi przyczynami utraty wzroku u osób starszych.

Jak można opóźnić proces pogarszania się wzroku?

Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, warto zadbać o zdrowie naszych oczu już od młodych lat. Przede wszystkim, należy chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ponadto, zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina A, C i E oraz luteina i zeaksantyna, może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie oczu. Regularne ćwiczenia fizyczne oraz unikanie palenia tytoniu również mają korzystny wpływ na zdrowie oczu. Wreszcie, warto kontrolować poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, gdyż niekontrolowane choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze mogą prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych w oku i pogorszenia wzroku.