Artykuł sponsorowany

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne?

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne?

Współczesne technologie coraz bardziej bazują na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a jednym z nich jest energia słoneczna, pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna, nie tylko ze względu na ekologiczny charakter, ale także spore oszczędności finansowe. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak długo działają panele fotowoltaiczne oraz co może wpłynąć na ich żywotność. Spróbujmy przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest relatywnie długa – większość producentów udziela gwarancji na okres 25 lat. Jednak to nie oznacza, że po tym czasie panele przestają działać – eksperci szacują, że mogą one wytwarzać energię nawet do 35–40 lat. Warto jednak pamiętać, że ich efektywność stopniowo maleje w miarę upływu lat. Na ogół panele zachowują około 80% swojej pierwotnej wydajności po 25 latach użytkowania. Oczywiście spadek wydajności może różnić się w zależności od konkretnego modelu czy producenta.

Co może skrócić żywotność paneli fotowoltaicznych?

Chociaż panele fotowoltaiczne są projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu, pewne czynniki mogą wpłynąć na skrócenie ich żywotności. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Jakość materiałów i produkcji - Pierwszym czynnikiem wpływającym na żywotność paneli fotowoltaicznych jest jakość użytych materiałów oraz sam proces produkcyjny. Panele wykonane z wysokiej jakości komponentów i wyprodukowane przez renomowanego producenta będą cechowały się większą trwałością.

  • Warunki atmosferyczne Panele fotowoltaiczne Bauer są narażone na różnorodne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu, silne wiatry czy ekstremalne temperatury. Długotrwałe narażenie na tego typu czynniki może przyczynić się do pogorszenia stanu paneli, a tym samym skrócenia ich żywotności.

  • Montaż i umiejscowienie – Niewłaściwy montaż paneli fotowoltaicznych może prowadzić do ich uszkodzeń mechanicznych oraz utraty wydajności. Ponadto, niewłaściwe umieszczenie paneli może sprawić, że będą one narażone na zwiększone obciążenia mechaniczne czy silniejsze promieniowanie słoneczne, co również ma negatywny wpływ na ich żywotność.

  • Konserwacja i czyszczenie – Regularna konserwacja oraz utrzymanie paneli fotowoltaicznych w czystości pozwala na wydłużenie ich żywotności. Zanieczyszczone lub uszkodzone panele będą wytwarzać mniej energii, co może prowadzić do ich szybszego zużycia.