Artykuł sponsorowany

Jakie są metody leczenia zeza u dzieci?

Jakie są metody leczenia zeza u dzieci?

Zeza u dzieci można leczyć na różne sposoby, a im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większe szanse na sukces. W artykule przedstawiamy trzy popularne metody leczenia zeza u najmłodszych pacjentów.

Przeczytaj również: Czym jest astygmatyzm i jak go leczyć?

Okulary korekcyjne i pryzmaty

Jedną z podstawowych metod leczenia zeza u dzieci są okulary korekcyjne. Dzięki nim można skorygować wadę wzroku, która często jest przyczyną tego schorzenia. Okulary z odpowiednio dobranymi soczewkami pozwalają na równoczesne widzenie obu oczami, co prowadzi do poprawy współpracy między nimi. W niektórych przypadkach stosuje się także pryzmaty, które zmieniają kierunek promieni świetlnych i pomagają wyrównać obraz widziany przez obie gałki oczne. 

Ćwiczenia ortoptyczne

Kolejną metodą leczenia zeza są ćwiczenia ortoptyczne, które mają na celu poprawę współpracy między oczami oraz wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za ruch gałek ocznych. Ćwiczenia te polegają na wykonywaniu różnych zadań wzrokowych, takich jak śledzenie przedmiotów czy czytanie tekstu z różnych odległości. Dziecko może wykonywać je samodzielnie w domu, ale najlepsze efekty przynosi regularna praca pod okiem specjalisty. 

Leczenie farmakologiczne i operacyjne

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Leki stosowane w terapii zeza to przede wszystkim krople do oczu, które mają za zadanie osłabić pracę mięśni odpowiedzialnych za nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej. W przypadku braku efektów leczenia zachowawczego, lekarz może zdecydować się na zabieg chirurgiczny, który polega na skorygowaniu napięcia mięśni okołogałkowych. Tego typu leczenie zeza we Wrocławiu może być zrealizowane w specjalistycznych placówkach, a jedną z nich jest Ośrodek Okulistyczny z siedzibą przy ul. Stawowej 12/3.

Podsumowując, istnieje kilka metod leczenia zeza u dzieci, które można zastosować. Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i rozpocząć terapię, gdyż im wcześniej zaczniemy leczyć zeza, tym większe szanse na pełne wyleczenie.